а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објектив

мн. објективи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од оптички апарат составен од една или повеќе леќи и насочен кон предметот што се набљудува.
Англиски: object lens Албански: objektiv
Употреба: Физика
Примери:
Објектив на микроскоп.
Објектив на камера.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи