а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објективизира

објективизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Подложи, подложува на објектив(из)ација, направи, прави нешто да биде реално, објективно.
Англиски: realize Албански: objektivizon
Примери:
Тој ги објективизира личностите во своите романи.
2. (се објективизира) објективира
Англиски: become objective Албански: objektivohet
Примери:
Тој има способност да се објективира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи