а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објективизам

(едн.) објективизмот
Вид збор: Именка, машки род
Метод на испитување, проучување на опшествениот живот што се темели врз објективната реалност.
Англиски: objectivism Албански: objektivizëm
Употреба: Филозофија
Примери:
Научен објективизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи