а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објективација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Пренесување, премин на нешто во облик што може да се набљудува, во објект на набљудување; опредметување.
Англиски: objectivization Албански: objektivim
Примери:
Творечка објективација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи