а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објаснителен

објаснителниот
Вид збор: Придавка
Што содржи објаснување, што служи за објаснување на нешто.
Англиски: explanatory
Примери:
објаснителен текст, објаснителни белешки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи