а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објало

мн. објала
Вид збор: Именка, среден род
Завивки, навои на нозете во вид на дебели чорапи.
Примери:
На нозете имате објала од сиво сукно.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи