а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

објагни

објагнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За овца - роди јагне.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Примери:
Овцата објагни две јагниња.
2. (се објагни) Се породи јагне.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Примери:
Оваа овца два пати се објагни досега.
3. (се објагни) За јагне - се роди.
Англиски: lamb Албански: pjell qingj
Примери:
Ова јагне се објагни последно.
Изведенки
1. објагнува несв.
(се) објагнуваат
2. објагнување ср.
глаг.им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи