а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обѕрне

(се) обѕрнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се сврти со поглед, се обгледа.
Англиски: look around
Примери:
Таа не се обѕрна назад.
Сите се обѕрнаа.
Тој се обѕрна наоколу.
Изведенки
1. обѕрнува несв.
(се) обѕрнуваат
повт.
2. обѕрнување ср.
мн. обѕрнувања
глаг. им.
Пример: Чести обѕрнувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи