а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обѕир

мн. обѕири
Вид збор: Именка, машки род
Внимание, разбирање, почит кон некого или кон нешто.
Англиски: consideration
Примери:
Тој не покажа никаков обѕир во работата.
Таа има обѕири спрема нас.
Го направи тоа од обѕир кон старицата.
Изрази
Без обѕир (на нешто) - не водејќи сметка за нешто.
Со обѕир (на нешто) - водејќи сметка за нешто.
Земе во обѕир - разгледа нешто, посвети внимание на нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи