а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обѕира

(се) обѕираат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) обѕирне
Англиски: look around
2. Зема нешто предвид, води сметка за некого или за нешто.
Англиски: regard Албански: marr parasysh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој не се обѕира на некого.
Никој не се обѕира што се случува внатре.
Изведенки
обѕирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи