а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обучен

обучениот
Вид збор: Придавка
Што минал низ обука, што е добро подготвен во некоја специјалност или вештина, искуство.
Изведенки
обученост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи