а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обуслови

обусловат
Вид збор: Глагол, свршен
Утврди, определи услови, ограничи нешто со поставување услови.
Англиски: stipulate
Примери:
Тој го обуслови моето заминување.
Развојниот процес беше обусловен од општествените прилики.
Изведенки
обусловува несв.
обусловуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи