а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обусловен

обусловениот
Вид збор: Придавка
Што е зависен од некого или од нешто.
Англиски: dependent
Примери:
обусловен развој, обусловено значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи