а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обука

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Систематско учење, обучување заради усвојување на определени знаења и искуства.
Англиски: training Албански: trajnim, stërvitje
Примери:
Воена обука.
Обука на терен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи