а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обувало

мн. обувала
Вид збор: Именка, среден род
1. (само едн.) Тоа што се обува, што се носи на нозете.
Англиски: footwear Албански: mbathje
Примери:
Од воловската кожа си направи обувало.
Го собу обувалото и влезе во водата.
2. обувки
Англиски: shoe Албански: këpucë
Примери:
Ги собуја обувалата и влегоа внатре.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи