а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрт

мн. обрти
Вид збор: Именка, машки род
Ставање во употреба, движење, циркулација, промет на пари, капитал и сл.
Англиски: turnover Албански: qarkullim
Употреба: Економија
Примери:
Обрт на капитал.
Обрт на пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи