а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обртен

Види и: обрт (м.)
обртниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на обрт.
Албански: qarkullimi
Употреба: Економија
Примери:
обртен капитал, обртни средства
FlexiMac
 менување на македонски глаголи