а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оброчиште

мн. оброчишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Место каде што некогаш имало црква.
Албански: vendi ku dikur ka pas kishë
2. Место каде што се врши обредна служба.
Албански: vendi ku liturgjohet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи