а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оброси

обросат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Покрие со роса, ороси, нароси.
Албански: rigon, vesoj
Примери:
Роса го оброси сето поле.
2. Облее со пот, со солзи.
Англиски: sprinkle Албански: lag, vesoj me djers, me lot
Употреба: Преносно значење
Примери:
Студена пот му го оброси челото.
Солзи и ги обросија образите.
3. (се оброси) Се покрие со роса, се ороси, се нароси.
Албански: bie rosë
Примери:
Лисјата се обросиле.
4. (се оброси) Се облее во пот, во солзи.
Англиски: sprinkle Албански: lag, vesoj me djersë, lot
Употреба: Преносно значење
Примери:
Од страв, челото му се оброси.
Изведенки
1. обросува несв.
(се) обросуваат
2. обросување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи