а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оброк

мн. оброци
Вид збор: Именка, машки род
1. Определено количество храна што се јаде во текот на денот во вид на појадок, ручек или вечера.
Англиски: portion Албански: haje
Примери:
Топол оброк.
Утрински оброк.
Јадеше по два оброка дневно.
2. оброчиште
FlexiMac
 менување на македонски глаголи