а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оброди

обродат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде многу род, роди, народи нешто во голем број.
Англиски: fruit Албански: jep shumë fruta
Употреба: Народна поезија
Примери:
Јаболкницата обродила / на една ветка пет јаболка.
2. (се оброди) Се роди во голем број.
Англиски: bear Албански: lind, shtohet nësasi të madhe
Примери:
Жито ти се обродило.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи