а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрндави

обрндават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка, направи да биде нечисто.
Англиски: soil Албански: njollos
Примери:
Го обрндави новиот фустан.
2. (се обрндави) Се извалка, стане нечист.
Англиски: stain Албански: njollosem, fliqem
Примери:
Децата се обрндавија во калта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи