а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрешка

мн. обрешки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа што е обрежано, што паѓа при обрежување.
Примери:
Ги собраа обрешките од лозите на еден куп и ги запалија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи