а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрече

обречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде збор, вети нешто некому.
Англиски: promise Албански: premtoj
Примери:
Тој обрече дека ќе ја исполни татковата желба.
2. (се обрече) Се обврзе, се заветува некому.
Англиски: promise Албански: premtoj
Примери:
Таа се обрече на верност кон бога.
Изведенки
1. обречува несв.
(се) обречуваат
2. обречување ср.
глаг. им.
3. обрекува несв.
(се) обрекуваат
4. обрекување несв.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи