а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрецне

(се) обрецнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се обрати, приговори некому грубо, со висок тон.
Англиски: scream
Примери:
Тој остро и се обрецна на жена си.
Изведенки
обрецнува несв.
(се) обрецнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи