а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрез

мн. обрези
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што е направено обрежување.
Англиски: incision
Примери:
Обрез на дрво.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи