а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрежување

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Отсекување на еден дел од кожата на половиот орган кај мало момче, според прописите на еврејската и муслиманската религија.
Англиски: circumcision
Употреба: Медицина , Религија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи