а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обреже

обрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изреже, исече краишта на нешто, обично вршки, гранчиња на растение.
Англиски: prune Албански: krasis
Употреба: Ботаника
Примери:
Тој ги обрежа јаболкниците во дворот.
2. Изврши обрежување на машко дете (кај Евреите и Муслиманите).
Англиски: circumcise Албански: synet
Употреба: Медицина , Религија
Изведенки
обрежува несв.
обрежуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи