а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обред

мн. обреди
Вид збор: Именка, машки род
Строго утврдени активности, дејства поврзани со вршење на определени верски ритуали или со народни верувања и обичаи.
Англиски: ceremony
Примери:
Религиозни обреди.
Свадбен обред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи