а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обредник

мн. обредници
Вид збор: Именка, машки род
1. Црковна книга која содржи молитви и активности поврзани со определени верски обреди и ритуали.
Албански: libër kishtar
Употреба: Црковен термин
2. Свештеник што врши обред.
Албански: prifti i cili mban liturgji
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи