а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обраќање

мн. обраќања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) се обраќа
Англиски: address Албански: drejtohem
2. Збор или израз со кој се обраќаат, се ословуваат соговорниците меѓу себе.
Англиски: title Албански: titulloj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи