а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрат

мн. обрати
Вид збор: Именка, машки род
Неочекувана, брзо промена, пресврт во развојот на нешто.
Англиски: overturn
Примери:
Во текот на работата настана неочекуван обрат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи