а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обратно

Вид збор: Прилог
1. Bо спротивен правец од досегашниот.
Англиски: reverse
Употреба: Технологија
Примери:
Го заврти тркалото обратно.
2. Спротивно, на поинаков начин.
Англиски: opposite
Примери:
Се случи обратно од предвиденото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи