а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обратнопропорционален

обратнопропорционалниот
Вид збор: Придавка
1. Кај математичка функција каде што зголемувањето на вредноста на едната, директно ја намалува вредноста на другата функција.
Англиски: inversely proportional
Употреба: Математика
Примери:
обратнопропорционални величини
2. Што има обратно влијание.
Англиски: inversely proportional
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сепак, конструктивноста на опозицијата како да има обратнопропорционален ефект кај власта.
Јачината на струјата е правопропорционална со напонот, а обратнопропорционална со отпорот.
Изведенки
обратнопропорционалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи