а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обратен

обратниот
Вид збор: Придавка
1. За правец - што е спротивен од дадениот, првичниот.
Англиски: reverse
Примери:
Обратен правец на движење.
Обратна насока.
Обратен пат.
2. Што претставува опачина на нешто.
Англиски: reverse
Примери:
Се потпиша на обратната страница од формуларот.
Фигурата е нацртана на обратната страна од медалот.
3. Што е различен, противречен, наполно спротивен од друг.
Англиски: opposite
Примери:
Обратен процес.
Обратен ред.
Обратна смисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи