а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обрасне

обраснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се покрие нешто со израсната трева или со некакво друго растение.
Англиски: overgrow Албански: mbulon
Примери:
Дворот обрасна со трева.
Камењата обраснале со мов.
Сиот брег е обраснат со густ капињак.
2. Се покрие со израснати влакна.
Албански: mbulon
Примери:
Лицето му беше обраснато во брада.
Изведенки
1. обраснува несв.
обраснуваат
2. обраснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи