а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обраснат

обраснатиот
Вид збор: Придавка
1. Што е покриен со трева или со некакво друго растение.
Англиски: overgrown
Примери:
Обраснат со мов.
Обраснат со трње.
Обраснат со трева.
2. Што е покриен со влакна.
Англиски: hairy
Примери:
Обраснат со брада.
Обраснат со козина.
Изведенки
обраснатост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи