а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образова

образоваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 36467
1. Даде, дава некому образование, школува некого.
Англиски: educate Албански: edukoj
Примери:
Училиштето не само што ги образова туку и ги воспитува учениците.
2. (се образова) Добие, добива образование, се школува.
Англиски: learn Албански: arsimohem
Примери:
Најголем број студенти се образоваат на државните универзитети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК