а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образование

(едн.) образованието
Вид збор: Именка, среден род
Збир од знаења стекнати со учење, со школување; општо знаење.
Англиски: education Албански: arsim
Употреба: Образование
Примери:
високо образование
стручно образование
солидно образование
Тој беше човек со широко образование.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи