а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образложи

образложат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12285
Поткрепи со аргументи, факти, објаcни нешто.
Англиски: explain, justify
Примери:
Тој го образложи планот за работа.
Овие идеи ги образложи во посебна глава од книгата.
Изведенки
1. образложува несв.
образложуваат
2. образложување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК