а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образложен

образложени
Вид збор: Придавка
Што содржи некакво објаснување, аргумент, образложение.
Англиски: justified
Примери:
образложено решение
Изведенки
1. образложено прил.
Засновано на определен доказ, артументирано.
Пример: Тој образложено укажа на сите факти.
2. образложеност ж.
Особина на тоа што е образложено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи