а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

образложение

мн. образложенија
Вид збор: Именка, среден род
Давање, излагање на причините за нешто.
Англиски: explanation, rationale
Примери:
писмено образложение
детални образложенија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи