а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обработлив

обработливиот
Вид збор: Придавка
1. За земја - што се обработува, што е за обработување.
Англиски: arable
Употреба: Земјоделство
Примери:
Обработлива земја.
Обработливи почви.
2. Што може да се обработи, воопшто.
Англиски: processable
Примери:
Обработлива легура.
Обработлив материјал.
Изведенки
обработливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи