а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обработка

мн. обработки
Вид збор: Именка, женски род
1. Обработување на земја, вршење земјоделски работи, обликување, усовршување на суровински материјал.
Англиски: processing Албански: përpunim
Употреба: Економија
Примери:
Обработка на почвата.
Обработка на кожи.
Обработка на руда.
2. Средување, анализа на писмен текст, материјал и сл.
Англиски: processing Албански: përpunim
Примери:
Обработка на податоци.
Научна обработка.
Обработка на лектира.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи