а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обраби

обрабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи раб околу парче ткаенина, текстил и сл.
Албански: qep tegel
Примери:
Таа ја обраби плетената покривка.
2. Загради, обгради нешто.
Албански: rrethekoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Градината беше обрабена со тараби.
Изведенки
обрабува несв.
обрабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи