а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обособи

(се) обособат
Вид збор: Глагол, свршен
Се издели од нешто општо како посебен, самостоен дел или целина.
Англиски: separate
Изведенки
1. обособува несв.
(се) обособуваат
2. обособување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи