а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обоснове

обосноват
Вид збор: Глагол, свршен
Придружи нешто со докази и факти.
Англиски: justify
Примери:
Тој го обоснови тврдењето со проверени аргументи.
Изведенки
1. обосновува несв.
обосновуваат
2. обосновување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи