а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обоси

(се) обосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За добиток - остане без потков.
Албански: zbath
Примери:
Од долгиот и лош пат коњот (се) обоси.
2. За човек - остане без обувки.
Албански: zbath
Примери:
Децата (се) обосија од долгото пешачење.
3. Остане без пари, осиромаши.
Албански: i varfër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Народот (се) обоси од големите давачки.
Изведенки
1. обосува несв.
(се) обосуваат
2. обосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи