а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обор

мн. обори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28025
Заграден, непокриен простор во кој се чува крупен добиток.
Англиски: stable
Примери:
Ги пушти говедата од оборот.
Изрази
Авгиеви обори - нешто несредено, запуштено, хаотично што треба да се исчисти.