а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

обопшти

обопштат
Вид збор: Глагол, свршен
Претстави, искаже нешто на ниво на општ заклучок, изнесе миcлење така што да не се однесува на единечното, придаде на нешто пошироко, начелно, општо значење.
Англиски: generalize
Примери:
Тој ги обопшти своите согледувања во текот на дискусијата.
Изведенки
1. обопштува несв.
обопштуваат
2. обопштување ср.
мн. обопштувања
глаг. им.
Пример: Теоретски обопштувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи